Jak wynegocjować podwyżkę podczas szalejącej inflacji?

Ceny szaleją! Zarówno produktów jak i usług. Nie wspominając już o paliwie. Jak w tym trudnym czasie wynegocjować podwyżkę dla siebie? W tym artykule podrzucę Ci kilka sposobów.

Klienci, którzy zgłaszają się do mnie w celu przygotowania ich do negocjacji podwyżki, bardzo często za powód podają inflację i rosnące ceny. Rozumiem tę sytuację idealnie. Jednak nie możesz tego argumentu zastosować podczas rozmowy z szefem.

Kto tak naprawdę „cierpi”?

Najwięcej na inflacji, podwyżkach stóp procentowych, pensjach minimalnych, podatkach „cierpi” właściciel firmy. Ta osoba, aby dać Ci taką samą pensję po wszystkich zmianach, docelowo musi zapłacić za Ciebie więcej, bo większą część oddaje do budżetu państwa.

Ty tych kwot nie widzisz, a z roku na rok są one niestety coraz wyższe. Dlatego też bardzo często druga grupa moich klientów – przedsiębiorcy, przed końcem roku zgłaszają się do mnie, aby pomóc im w przygotowaniu komunikacji o zwolnieniach. Bardzo często są one obligatoryjne w małych firmach, po zwiększeniu podatków. W przeciwnym razie właściciele zmuszeni będą zamknąć swoje biznesy i zwolnić wszystkich pracowników.

Postaw się na miejscu pracodawcy!

Dlatego przed przygotowaniem się do rozmowy o podwyżce, postaraj się postawić w sytuacji swojego managera/właściciela firmy. A może znasz odpowiedzi na te pytania:

  • Czy firma przynosi zyski? 
  • Czy sprzedaż jest na takim samym poziomie? A może wzrosła/spadła?
  • Jaka jest marża na sprzedaży produktów/usług?
  • Czy firma regularnie inwestuje? A może bierze kredyty?
  • Czy zatrudnia nowych pracowników i się rozrasta, czy raczej likwiduje działy?
  • Czy są realizowane zakładane budżety zakupowo – sprzedażowe?

W negocjacjach kluczowe jest spojrzenie na warunki i kondycję drugiej strony.

Jak przygotować się do rozmowy?

Następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Jak to zrobić?

Wszystko omawiam, punkt po punkcie w bezpłatnym PDFie „Negocjacje pensji. Jak negocjować z sukcesem?”, który możesz pobrać klikając przycisk poniżej!

To Ty i Twoje osiągnięcia (bądź ich brak) powinny być brane pod uwagę przy negocjacji pensji, dlatego odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Luźne rozmowy lub zaczepianie szefa „przy okazji” o podwyżkę zawsze jest skazane na niepowodzenie.

Być może rozczaruje Cię, ale ani inflacja, ani Twoja sytuacja rodzinna, ani nawet choroba nie powinny być użyte jako argumenty negocjacyjne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Ty odczuwasz najmocniej zmiany finansowe właśnie przez pryzmat tych aspektów. Pamiętaj jednak, że Twój szef ma zupełnie inne priorytety i nie zatrudnił Cię, bo masz „ciężką sytuację rodzinną”. Jesteś jego pracownikiem i masz konkretne obowiązki zawodowe, za które wypłaca Ci pensję.

Dlatego skoncentruj się na swoim doświadczeniu, zrealizowanych celach zawodowych oraz korzyściach, jakie przynosisz firmie.

Bezpłatny PDF „Negocjacje pensji. Jak negocjować z sukcesem?” dokładnie przeprowadzi Cię krok po kroku w ramach tego procesu.

Umów się na spotkanie!

Jesteś już przygotowany, co dalej? Pozostaje umówić się na spotkanie z głównym przełożonym. Nigdy nie pomijaj swojego bezpośredniego szefa. To on musi być pierwszą osobą, z jaką się spotkasz podczas negocjacji pensji. Naturalnie, najlepiej spotkać się twarzą w twarz offline.

Jeśli nie jest to możliwe, umów spotkanie online, ale tak, żebyście się widzieli. Najgorszą opcją jest negocjacja przez telefon — traktuj to jako ostateczność. Nie używaj komunikatorów, nawet służbowych, ani SMS’ów!

Nie rozmawiaj też o swoich planach z kolegami z pracy. Jest to bardzo nieprofesjonalne podejście. Być może szef zadowolony jest jedynie z Ciebie i Tobie jedynemu będzie chciał dać podwyżkę, a innych zwolnić. Tego nie wiesz, więc zachowaj informacje dla siebie.

Jak poprowadzić rozmowę?

Najtrudniejszym krokiem jest poprowadzenie samej rozmowy.

To właśnie Ty jesteś głównym organizatorem tego spotkania i od Ciebie zależy rezultat, jaki osiągniesz.

Jak już wiesz, nie możesz powołać się na inflację, sytuację ekonomiczną, itp. Ale też nie możesz powiedzieć, że chcesz podwyżkę, bo… TAK i na tym koniec. Umów spotkanie na minimum 30 minut, najlepiej godzinę, ponieważ będziesz miał dużo do powiedzenia.

Wraz z moimi klientami indywidualnymi przygotowałam autorski schemat rozmowy, który przeprowadzi Cię krok po kroku podczas spotkania o negocjację podwyżki. Wystarczy podstawić pod wzór wszystkie Twoje informacje i… GOTOWE.

Oczywiście najpierw musisz wszystko dokładnie przygotować i być pewien, że podwyżka Ci się należy. Stwierdzenie „muszę zarabiać więcej”, podczas gdy Twoje wyniki w firmie są  marne, nawet z najlepszym schematem nie zadziała.

Podejmij wyzwanie i zawalcz o wyższą pensję!

Obejrzyj wideo, w którym krok po kroku przeprowadzam Cię przez cały proces. Podpowiadam, co masz mówić i jak prowadzić rozmowę, aby osiągnąć swój cel. Skorzystaj z gotowego scenariusza! Wykorzystaj język perswazji, który został sprawdzony przez wielu moich klientów.

Czekam z niecierpliwością na Twoje rezultaty. 

WEBINAR

6 BŁĘDÓW W NEGOCJACJACH, PRZEZ KTÓRE TRACISZ PIENIĄDZE

Webinar odbędzie się 25 lipca (czwartek) o godzinie 19:00 na platformie ZOOM.

Przedstawię praktyczne przykłady, studia przypadku i konkretne kroki, które możesz zastosować od zaraz, aby zwiększyć skuteczność swoich negocjacji i zabezpieczyć lepsze warunki umów, kontraktów i współprac.